Psałterzysta, kantor psalmu czy psalmista to dziś nazwy określające funkcję w liturgii Słowa Bożego używane zamiennie, choć o różnym pochodzeniu historycznym. Wskazują nam one osobę, która wykonuje śpiew psalmu responsoryjnego w liturgii słowa.

Pełnienie jakiejkolwiek funkcji w Kościele wymaga odpowiedniego przygotowania duchowego danej osoby, zaangażowania, i wiedzy. Psalmista poprzez wypełnienie swoich zadań pod wpływem Łaski Bożej powinien aktywnie pomagać w uczestnictwie np. w Mszy Świętej innym wiernym, a na pewno nie powinien w tym uczestnictwie przeszkadzać. Stąd właśnie nieodzowna staje się wiedza o sztuce wykonywania psalmodii, umiejętność prawidłowej wymowy i dykcji.

 

Archidiecezjalna Szkoła Muzyki Kościelnej w Olsztynie zaprasza osoby świeckie i konsekrowane do udziału w Kursie Psałterzystów,

którego celem jest kompetentne przygotowanie muzyczne oraz formacja osób wykonujących psalmy responsoryjne podczas Eucharystii. 

 

Program kursu obejmuje 9 sobotnich spotkań w godzinach 9.00–14.00 (szczegółowy plan otrzymają kursanci), podczas których uczestnicy wysłuchają wykładów z biblistyki, liturgiki i muzyki liturgicznej oraz wezmą udział w ćwiczeniach z emisji głosu (indywidualnej i zbiorowej), pozwalających im podnieść swoje umiejętności wokalne, a także poznać zasób melodii psalmowych. 

 

Całość kursu zwieńczy uroczyste błogosławieństwo do pełnienia funkcji psałterzysty w ramach Archidiecezjalnej Pielgrzymki Służby Liturgicznej po zdanym pozytywnie egzaminie końcowym.

 

Terminarz spotkań w Seminarium Duchownym w Olsztynie:

  • 15 października 2022 r.
  • 5 listopada 2022 r.
  • 3 grudnia 2022 r. – Adwentowy Dzień Skupienia
  • 7 stycznia 2023 r.
  • 11 lutego 2023 r.
  • 4 marca 2023 r. – Wielkopostny Dzień Skupienia
  • 15 kwietnia 2023 r.
  • 13 maja 2023 r. – egzamin końcowy
  • 10 czerwca 2023 r. – Archidiecezjalna Pielgrzymka Służby Liturgicznej z błogosławieństwem absolwentów kursu

Zgłoszenia przyjmowane są do 15 października 2022 r. włącznie za pośrednictwem poczty elektronicznej na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście w pierwszym dniu kursu. Chętni do udziału w kursie proszeni są o wypełnienie i dostarczenie formularza zgłoszeniowego (e-mailem lub osobiście w dniu rozpoczęcia kursu). Formularz zgłoszeniowy do pobrania na stronie: https://asmkolsztyn.pl/

 

Więcej informacji:

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Zapytania proszę wysyłać emailem. Podając kontakt telefoniczny do siebie, w razie potrzeby skontaktujemy się telefonicznie.