Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/krosweb/parafiaolsztyn/public_html/templates/jm-cleaning-company/html/modules.php:49) in /home/klient.dhosting.pl/krosweb/parafiaolsztyn/public_html/plugins/system/lscache/lscachebase.php on line 211

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/klient.dhosting.pl/krosweb/parafiaolsztyn/public_html/templates/jm-cleaning-company/html/modules.php:49) in /home/klient.dhosting.pl/krosweb/parafiaolsztyn/public_html/plugins/system/lscache/lscachebase.php on line 211
Komunikat w sprawie Dnia Pokutnego i rozpoczęcia Nowenny przygotowującej do 150 rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie - Rzymskokatolicka Parafia świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Olsztynie

Drodzy Siostry i Bracia,

obecny rok w naszej Ojczyźnie przeżywamy w kontekście obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Pragniemy przeżyć je w duchu pogłębionej refleksji nad czasem niewoli i podejmowanymi drogami do wolności. Jedną z nich była droga duchowa.
W dotkniętych brakiem wolności Polakach coraz wyraźniej dojrzewała świadomość, że zniewolenie zewnętrzne narodu poprzedziło jego wewnętrzne zniewolenie. Dojrzewała świadomość wad narodowych i grzechów zniewalających całą narodową społeczność. Pojęto, że na drodze do wolności nie wystarczy tylko walka z zaborcą, ale musi być także walka duchowa ze swoimi słabościami połączona z duchową przemianą czyli nawrócenie.

Wydarzeniem, które wpisało się niezwykle mocno w proces odrodzenia duchowego i moralnego Polaków były objawienia Matki Bożej Niepokalanej w Gietrzwałdzie na Warmii, trwające od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości pragniemy przywołać gietrzwałdzkie orędzie Maryi, Jej wezwanie do modlitwy i do walki ze słabościami i wadami zniewalającymi naród, które określiło czytelną drogę duchową Polaków do wolności.

Pragniemy, aby dzisiaj przypominało nam na czym polega prawdziwa wolność i jak należy jej strzec. W świetle Maryjnego napomnienia sprzed 140-laty chcemy zapytać, czy nie narażamy wolności Polski i wolności osobistej przez nasze wewnętrzne zniewolenia. Najlepszą drogą takiej refleksji niech będzie wspólna celebracja sakramentu pokuty i pojednania poprzedzona rachunkiem sumienia, przeżyta w świetle gietrzwałdzkich objawień.

Serdecznie zapraszam kapłanów, siostry i braci zakonnych, wszystkich wiernych archidiecezji warmińskiej do wzięcia udziału w Dniu Pokutnym w Gietrzwałdzie, 30 czerwca 2018 roku. Hasłem tego dnia będą słowa „Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej”.

Jednocześnie, tym wydarzeniem pragniemy rozpocząć Nowennę, która przybliżając nam treść objawień gietrzwałdzkich, ma nas przygotować na 150 rocznicę objawień Matki Bożej. Zachęcam do gromadzenia się w naszych kościołach każdego 27 dnia miesiąca na wspólnej modlitwie do Pani Gietrzwałdzkiej. Niech te nabożeństwa oraz towarzysząca im katecheza na nowo rozpalą w nas miłość do Boga i Jego Matki. Proszę też wszystkich duszpasterzy o gorliwe podjęcie tego dzieła we wszystkich parafiach, wspólnotach, zgromadzeniach zakonnych i wszędzie tam, gdzie gromadzi się Lud Boży.
Na trud podejmowanych zadań z serca błogosławię.

 

Olsztyn, dnia 5 czerwca 2018 r.

Abp Józef Górzyński
Metropolita Warmiński