W roku duszpasterskim 2008/2009, z inicjatywy arcybiskupa Wojciecha Zięby, Metropolity Warmińskiego, odbyła się uroczysta peregrynacja obrazu "Jezu, ufam Tobie" z kościoła św. Józefa w Olsztynie.

Rozpoczęła się ona po beatyfikacji księdza Michała Sopoćko, w kościele pw. św. Józefa w Olsztynie 29 września 2008 roku. Na zakończenie tej peregrynacji, przy udziale prymasa Polski, Józefa kardynała Glempa, w dniu 5 lipca 2009 roku Arcybiskup Metropolita Warmiński erygował sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy kościele św. Józefa w Olsztynie.

Wizerunek, który odwiedził wszystkie parafie i kościoły filialne w archidiecezji warmińskiej, jest najstarszym wizerunkiem "Jezu, ufam Tobie"w archidiecezji. Sprowadzony został do kościoła około roku 1950 staraniem pani Krzysztanowskiej, a namalowany przez malarkę-graficzkę, wykształconą w Poznaniu Bronisławę Bryx, siostrę księdza Franciszka Bryxa. Wykonany został farbą olejną na płótnie.

Wizerunek Chrystusa jest wzorowany na obrazie "Jezu, ufam Tobie". Jest on swobodną kopią, wyrażającą własny styl malarski artystki.

Twarzy Chrystusa nadała indywidualny charakter, nad głową została umieszczona aureola, a tło obrazu tworzone jest przez świetlistymi barwami żółci, brązu, zieleni z przewagą granatu, formowane pod wpływem malarstwa współczesnego artystce.

Na obrazie ukazany jest Chrystus po Ukrzyżowaniu - Zmartwychwstały, ubrany w białe szaty. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotyka szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach spod dłoni wychodzą dwa promienie, jeden czerwony, a drugi blady. Na lewej dłoni widoczna rana.

Te dwa promienie oznaczają krew i wodę, blady promień oznacza wodę, która usprawiedliwia dusze, czerwony promień oznacza krew, która jest życiem dusz. Promienie oznaczają Sakramenty Święte.

Peregrynacyjny obraz "Miłosierdzia Bożego" wędrując po parafiach skupił niejako w sobie, jak w skarbcu, historię witających go serc wszystkich wiernych archidiecezji.

 

Na podstawie publikacji: "Sanktuaria Diecezji Warmińskiej" pod redakcją s. Janiny Bosko RM, ks. Jacka Macieja Witkowskiego przy współpracy z Mirosławem Gałęziowskim, Agencja Wydawnicza Remix, Olsztyn, 2009 r.

 

W uzupełnieniu:

Obraz został namalowany w Olsztynie, w mieszkaniu przy ul. św. Barbary, w jednym z budynków, w których obecnie zlokalizowane jest Muzeum Archidiecezjalne.

W sprowadzeniu obrazu do naszego kościoła nie można pominąć aktywnej roli księdza proboszcza Władysława Małachowskiego. Obraz zawisł w ołtarzu bocznym i w nim pozostał, i to nawet wtedy, gdy Święte Oficjum wprowadziło wyraźne ograniczenie kultu w formach zaproponowanych przez s. Faustynę.

Najbliższa rodzina artystki mieszka w parafii.

 

Jerzy Buczyński, parafianin